ARTIK TEK NUMARA : 112 

Ülkemizde farklı acil yardım çağrıları için kullanılan 7 kuruma ait acil çağrı numaraları (İtfaiye: 110, Jandarma: 156, Emniyet: 155, Sağlık: 112, Orman: 177, Sahil Güvenlik: 178, AFAD: 122) tek numara (112) altında toplanacaktır.

Sağlık, itfaiye, jandarma, polis ve valiliklerce gerekli görülen diğer birimlerin aynı mekânda olduğu ve koordinasyon imkânı sağlayan model ile tüm ekiplerin en kısa sürede olay yerine ulaşmaları amaçlanmıştır.

Batı ülkelerinde, emniyet, sağlık ve yangın gibi acil yardım hizmetleri tek merkezden koordine edilmekte olup, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde 112, Amerika'da 911 numarası acil yardım hattı olarak kullanılmaktadır. Avrupa Birliği, 29 Temmuz 1991 tarihli kararı ile birlik çatısı altındaki tüm ülkelerde 112 hattının “Tek Avrupa Acil Çağrı Numarası-Single European Emergency Call Number” olarak kullanımını öngörmüştür.

Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde, Ülkemizde “Tek Acil Çağrı Numarası” oluşturma çalışmalarına; 2003 yılında, Hollanda Hükümeti ile T.C. İçişleri Bakanlığı’nın işbirliği ile MATRA Projeleri kapsamında başlanmış, 06 Nisan 2005 tarihinde, Antalya Pilot İl olarak belirlenmiştir.

112 acil çağrı merkezi sisteminin iki temel amaç ve işlevi vardır;

•          Acil durum çağrısı yapma halinde vatandaşlarımızın birden çok numara yerine tek bir numarayı öğrenmeleri.

•          Acil yardım çağrısı alındıktan sonra en kısa sürede olay mahalline ya da acil durumdaki kişiye ulaşabilme amaçlanmıştır.

PROJENİN SON DURUMU

Proje kapsamında İstanbul ve Tekirdağ illeri henüz ihale aşamasında olup, 42 ilde çalışma tamamlanmış, donanım aşamasında 2 il, bina İnşaatı devam eden 11 il, donanım ihalesi beklenen 25 il şeklinde Türkiye genel durumu açıklanmıştır.

Anılan proje Türkiye genelinde 2021 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır.

YABANCI DİL DESTEĞİ

Herhangi bir ildeki çağrı merkezine yabancı bir dilde çağrı düştüğünde alınan çağrı Ankara Merkez Acil Çağrı Merkezine Yeni Nesil 112 Yazılımı sayesinde yönlendirilmektedir.
112’yi arayan ve yabancı dil konuşan kişiler İngilizce, Almanca, Arapça ve Rusça dillerinde taleplerini 13.06.2018 tarihi itibariyle Ankara 112 Acil Çağrı Merkezindeki yabancı dil havuzu operatörlerine iletebilmekte ve acil çağrı hizmetlerinden faydalanabilmektedir. 

ENGELSİZ 112

 İşitme engelli vatandaşlarımız için kendilerine özgü geliştirilen programlar (telefon uygulamaları gibi) sayesinde, 112 Acil Çağrı Merkezi ile görüntülü bir şekilde işaret diliyle haberleşmeleri ve mesajlaşmaları sağlanacaktır. Uygulamanın, hem Google hem de Apple mobil marketlerine yüklenme çalışmalarına başlanmıştır.

Proje de,

  • Bir ilde, herhangi bir sebepten dolayı sistemin devre dışı kalma durumunda irtibatın sağlanabilmesi için sistem en yakın ildeki çağrı merkezi üzerinden yürütülmeye devam edecek şekilde geliştirilmesi sağlanmıştır. 
  • 112 Kapsamında kurumların ortak ihtiyaçlarını anlık olarak karşılayacak şekilde yazılım tabanlı telefon sistemi geliştirilmiştir.
  • Gelişmiş harita altlığı oluşturulmuştur. (Tüm cadde, bulvar, sokak ve mahalle isimleri, hastaneler, okullar vb.)
  • Hassas konum verisi alma ve katman şeklinde haritada görüntülenebilmektedir.
  • İş zekası Ar Ge çalışmaları ile vaka analizleri yapılabilmektedir.
  • Araç içi tablet uygulaması aracılığıyla, araçların olay yerine intikal etmesi için navigasyon yazılımı geliştirilmiştir.

KAYNAK : www.112.gov.tr

Paylaş