1 milyon 200 bin işyeri için yeni düzenleme! Bugün resmen başladı...

Türkiye, 1 Temmuz'dan itibaren corona virüste yeni bir döneme girdi. Bu kapsamda küçük işletmeler için yapılan düzenlemeler de devreye alındı. Buna göre; Az tehlikeli alanlarda faaliyet gösteren ve 50’den az çalışanı olan işyerlerinde de artık iş güvenliği ve sağlığı hizmeti alacak ve işyerlerinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulunduracaklar. Böylece 50’den az çalışanı olan, Mali müşavirlik ofisleri, hukuk ve emlak büroları, terzi, manav, market ve hatta apartmanlar ve sitelerde bu kapsamda olacak. Artık tehlike sınıfı aranmaksızın 1 ve daha fazla kişi çalıştıran her işyeri iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alacak onun gereklerini yerine getirmek zorunda olacak.

1 milyon işyeri için yeni düzenleme! Yarın resmen başlıyor...

Tek bir çalışanı dahi olsa tüm işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmeti vermesi artık esas olacak. Az tehlikeli ve 1- 49 arasında işçi çalıştıran işyeri ise işveren e- sertifka alarak iş güvenliği uzmanı işleri yapabilecektir. Bunun la ilgili  Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği genel müdürlüğü isg katip sisteminde ( https://isgkatip.ailevecalisma.gov.tr/Logout.aspx ) daha önceden sertiika alan işveren veya vekilleri için atama yapabilmeleri için taahütname yükleme paneli 01.07.2020 tarihi itibariyle açıldı.

1 milyon işyeri için yeni düzenleme! Yarın resmen başlıyor...

E- SERTİFİKA İÇİN ŞART ARANMIYOR

E- Sertfiika ile eğitim alan bir işveren, işyerindeki sağlık gözetimi dışındaki hizmetleri verebilecek. Buna göre, işveren veya işveren vekili, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'yle protokol imzalamış kurum, kuruluşlar veya üniversiteler aracılığıyla verilen eğitimlere dahil olabilecek. Bu eğitimlere herhangi bir mezuniyet şartı aranmaksızın, 18 yaşını dolduran herkes katılabilecek.

1 milyon işyeri için yeni düzenleme! Yarın resmen başlıyor...

Buradan e-sertifika alınması yeterli olacak. Sağlıkla ilgili süreçleri ise kamu sağlık kurumları veya aile hekimlerinden takip edebilecek. Eğitim almayan işverenler, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarından iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanlarının bulunduğu ortak sağlık güvenlik birimlerinden hizmet alımı yapmak zorunda olacaklar.

1 milyon işyeri için yeni düzenleme! Yarın resmen başlıyor...

ÜÇ KEZ ERTELENMİŞTİ

2012 yılında çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda 50'den az çalışanı bulunan ve az tehlikeli işyerleri için getirilen yükümlülüklerin önce 1 Temmuz 2016'da başlatılması benimsenmişti. Daha sonra bu tarih 2017 yılına ve çıkarılan bir torba yasayla da 2020 yılı temmuz ayına ertelendi. Çeşitli STK'ların erteleme kararlarına rağmen 01.07.2020 tarihi itibariyle herhangi bir erteleme kararı olmadığından yasa otomotik olarak yürürlüğe resmen girmiş oldu.

1 milyon işyeri için yeni düzenleme! Yarın resmen başlıyor...

İŞYERLERİ 3'E AYRILMIŞTI

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'yla işyerleri az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli şekilde üç sınıfa ayrılarak, işyerlerinin tehlike sınıflarına göre kademeli olarak iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırması yükümlülüğü getirilmişti. Az tehlikeli sınıfta yer alan ve çalışan sayısı 50'den az olan işyerleri ve bazı kamu kurumları içinse bu yükümlülük yapılan yasal değişiklikle 1 Temmuz 2020 tarihine ötelenmişti. Bu işyerleri için tanınan yasal geçiş süreci 01.07.2020 itibariyle sona ermiş oldu.

Paylaş