Değerli Mükelleflerim;

01.07.2020 tarihinde 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu gereği AZ TEHLİKELİ ve 1-49 işçi çalıştıran işyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmeti yürürlüğe girecek ve aylık işyerinize işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı gelecektir.

Bu zorunlu hizmeti 2 şekilde yerine getirmeniz mümkündür.

1. Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerinden (OSGB) Hizmet Almak

2. E-Sertifika Alarak (İlk iş ve hizmetleri OSGB yaparak) Aylık Hizmetleri Kendinizi Yapabilmesi

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ DETAYLI AÇIKLAMASI

1. ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMLERİNDEN (OSGB) HİZMET ALMAK

1.1. Ortak Sağlık Biriminden aylık sürekli hizmet almak

1.1.1. Bu süreç tamamen OSGB tarafından yürütülecek ve siz asli işinizi yapacaksınız.

1.2. Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerinden İlk Hizmetleri Almak

1.2.1. Bu süreçte İşyeri E- Sertifika alıncaya veya aldıktan sonraki aşağıda belirtilen ilk iş ve hizmetleri;

Risk Değerlendirme Raporu ( 6 Yıllık), Acil Durum Eylem Planı (6 Yıllık), Acil Durum ( Yangın, Deprem, Sabotaj, İş Kazası vs.. ) Eğitimi (1 Yıllık), İsg Temel Eğitimleri (3 Yıllık)

1.2.2. E- Sertifika alan işveren veya vekili AÇSHB İsg Katip sistemi üzerinden işyerinin sgk sicil numarası üzerine E-Sertifika ataması yapılarak aylık hizmetin devamı sağlanacaktır.

2. E-SERTİFİKA ALARAK İŞVERENLERİN KENDİ İŞİNİ KENDİLERİNİN YAPABİLMESİ

2.1. Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında düzenlenen protokol ile E-SERTİFİKA (hakkında bilgi ve kayıt için tıklayınız) alan (Kayıt, Eğitim ve Sınav) işveren veya işveren vekilleri SADECE KENDİ İŞYERLERİNİN İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinden İş Güvenliği Uzmanı yapacağı iş ve hizmetleri yapabileceklerdir. Ancak yukarıda açıklandığı üzere 1.2. maddesindeki ilk ve hizmetler osgb tarafından yapılacaktır.

2.2. İşyeri hekiminin yapacağı işleri ise, işçilerin bağlı bulunduğu Aile hekimliklerinden hizmet alarak sağlayacaklardır. (Bu hizmetin formu vardır ve osgb tarafından sizlere verilecektir.)

3. MÜKELLEFLERİMİZE ÜCRETSİZ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DESTEK HİZMETİ

Siz mükelleflerinizin iş ve hizmetlerinin doğru ve zamanında yapılması için prensipte ELVER OSGB ile işbirliği yapmış bulunmaktayız.

Anlaşılmayan hususlar ile ilgili firma yetkilisi Ali Selman ELVER – 0542 201 60 60 dan veya https://elverakademi.com/az-tehlikeli adresinden detayları öğrenebilirsiniz.

4. MÜKELLEFE AÇIK TEBLİĞ

Değerli Mükellefim,

İşbu yazı ile 6331 sayılı kanun gereği Tehlikeli ve Çok Tehlikeli işyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetlerinin zaten zorunlu olduğunu, Az Tehlikeli ve 1-49 işçi çalıştırılan işyerlerinin ise; 01.07.2020 tarihinden itibaren işyeri hekimi ve iş güvenliği bulundurma zorunluluğu başlayacağını bildirmek istiyorum. Herhangi bir iş kazasında, meslek hastalığı olması durumunda, sgk teftişlerinde veya başka nedenlerle yapılan incelemede yada yaygın denetimlerde İş Sağlığı ve Güvenliği İş ve Hizmetlerini yapmadığınızdan veya eksik yaptığınızdan alacağınız idari para cezalarından  Mali Müşaviriniz olarak, hiçbir şekilde sorumlu olmayacağımızı işbu yazımız ile belirtiriz.

Sağlıklı Günler Dileğiyle !     …/…../202….

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Adı Soyadı

 

Değerli Mali Müşavirler;

bu formu mükelleflerinize 2 şekilde gönderebilirsiniz:

1. Az Tehlikeli Mükellefler İçin İsg Hizmeti Başlama Duyurusu ( Word olarak indirmek için tıklayınız)

2. İşbu sayfanın altındaki "PAYLAŞ" seçeneklerinden herhangi birini kullanarak göndermek

Paylaş