30 AĞUSTOS’UN BİLİNMEYENLERİ!

Türk Milleti açısından, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın önemi dikkat edilecek ve incelenecek kadar büyüktür.

Kuzey KıbrısTürk Cumhuriyeti ve Türk Cumhuriyeti’nin ulusal bayramı olan Zafer Bayramı, her sene 30 Ağustos günü bütün ülkede kutlanır.

Büyük bayram, 26 Ağustos 1922 yılında başlayıp 30 Ağustos 1922 tarihine kadar Dumlupınar’da devam eden ve Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u (Başkomutanlık Meydan Muharebesi) anmak için kutlanmaktadır.

İşgal devletleri ülke topraklarını daha geç terk etse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarımızın alındığı günü temsil etmektedir.

SEFERBERLİKTE MADDİYAT NASIL AŞILDI?

Yrd. Doç. Dr. Emin ELMACI, bu durumun çok kolay olmadığını dile getirdi. Zafer Bayramı'nını kutlamak için çilenin her halini yaşadığımızı dile getiren Emin Elmacı "Bir kere batı karşıtı Rusya’dan gelen bariz yardım var.

Sakarya Savaşı sonrasında Fransızlar Anadolu’yu terk edince onların bıraktığı silahlar bize kalıyor. Kafkaslarda Kazım Karabekir denetimindeki orduya ait silah ve mühimmat batıya taşınıyor. Ayrıca İtalyanlarla da anlaşılıyor ve onların silahları da yine bize kalıyor.

Mühimmatların çapları bile küçük atölyelerde değiştiriliyor. Bu da bize malzemelerin ne kadar titiz kullanıldığını gösteriyor. Sakarya Savaşı sonrası çok fazla uçağımız yoktur ve kanatları da yırtıktır. Balmumuyla sertleştirilip kolayla yapıştırılan bez kanatları vardır bu uçakların. Pilotlar her havalanmalarında geri dönmeme bilinciyle uçarlar." sözlerini söyledi.

KAYNAK: CNNTÜRK

Paylaş